تاریخ انتشار : 1400/02/29 - 20:41

 کد خبر: 1020

کاهش ۴۵ درصدی مبتلایان به تب مالت در استان کرمانشاه

آمار مبتلایان به بیماری تب مالت در استان کرمانشاه طی سال ۹۹ نسبت به سال قبل آن، ۴۵ درصد کاهش داشته است.

افق کرمانشاه (ofoqkermanshah.ir) :

به گزارش افق کرمانشاه، رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: کاهش ۴۵ درصدی مبتلایان به تب مالت در استان کرمانشاهبیماری تب مالت یا بروسلوز یک بیماری مشترک بین انسان و دام است، این بیماری در دام باعث سقط جنین، ناباروری و در انسان به طور معمول باعث تب، لرز، درد مفاصل و.. می‌شود.

مجید همتی افزود: مهمترین راه انتقال بیماری تب مالت به انسان از طریق تماس با دام آلوده، مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی آلوده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اهداف اداره کل دامپزشکی استان، پیشگیری و مبارزه با این بیماری است و در این رابطه هر ساله اقدام به مایه کوبی جمعیت دامی و آموزش و ترویج بهره برداران می‌کند.

همتی مشارکت دامداران در انجام مایه کوبی، استفاده از لبنیات پاستوریزه، جوشاندن شیر، نگهداری پنیر در آب نمک و رعایت اصول بهداشتی قرنطینه‌ای را از مهمترین راهکار‌هایی پیشگیری از این بیماری دانست.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی گفت: امسال از یازده اردیبهشت ماه کار واکسیناسیون علیه تب مالت در ۶۵۰ هزار راس دام سبک استان آغاز شده که تا تیرماه ادامه دارد و پس از آن نیز واکسیناسیون دام‌های سنگین اغاز می‌شود.

همتی با بیان اینکه شیوع بیماری تب مالت در استان طی چند سال اخیر روند نزولی داشته، خاطرنشان کرد: تعداد مبتلایان از هزار و ۳۸۱ مورد در سال ۹۴ به ۳۴۱ مورد در سال ۱۳۹۹ رسیده است.


برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه