تاریخ انتشار : 1400/02/24 - 2:37

 کد خبر: 106

برای رساندن رتبه تورم کرمانشاه به میانگین کشور برنامه داریم

سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه رتبه اول تورم کشور در شان مردم استان نیست، گفت: برای بهبود رتبه تورم استان برنامه داریم و تلاش می کنیم در یک بازه زمانی شش ماهه رتبه تورم استان را به میانگین کشور برسانیم.

افق کرمانشاه (ofoqkermanshah.ir) :

براساس رتبه اعلامی تورم استانهای کشور، استان کرمانشاه در فروردین امسال با نرخ تورم بیش از ۴۱ درصد، رتبه اول تورم را بین استانهای کشور داشت، موضوعی که با انتقادات بسیاری همراه بود. در خصوص دلایل بالا بودن نرخ تورم استان و راهکارهای کاهش آن با سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمانشاه به گفت و گو نشستیم.

بهزاد باباخانی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص دلایل بالا بودن رتبه تورم کرمانشاه در فروردین امسال، اظهار کرد: طی سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ باتوجه به شرایط سخت اقتصادی که در کشور حاکم بود، در برنامه تنظیم بازار استان بیشتر روی این مسئله تمرکز داشتیم که کالاها و خدمات با قیمت مناسبی به دست مصرف کننده برسد و با افزایش نظارت ها و جلوگیری از افزایش قیمت برخی کالاها و خدمات، رتبه استان بلحاظ نرخ تورم از رتبه اول کشور در فروردین ۱۳۹۷ به رتبه ۲۸ در اسفند ۱۳۹۸ رسید و جزو پنج استانی قرار گرفتیم که کمترین نرخ تورم کشور را داشت.

وی کرمانشاه افزود: سال ۱۳۹۹ باتوجه به افزایش نرخ ارز و تورمی که در سطح کشور ایجاد شده بود، دیدیم بخش هایی از اقتصاد استان در حال آسیب دیدن است، بنابراین ناچار شدیم در برنامه تنطیم بازار استان طرف عرضه یعنی ارائه دهندگان خدمات و تولیدکنندگان را هم ببینیم. بطور مثال نانوایی ها یکی از بخش هایی بودند که طی سالهای گذشته هیچ افزایش قیمتی نداشتند و همین مسئله باعث شده بود تا آسیب زیادی ببیند، بنابراین در تابستان سال ۱۳۹۹ به این جمع بندی رسیدیم که قیمت نان را حدود ۳۵ درصد افزایش دهیم که بنا به بررسی هایی که انجام داده ایم یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ تورم استان همین افزایش قیمت نان بوده است.

وی افزود: افزایش قیمت نان در استان نقش مهمی در بالا بودن نرخ تورم فروردین ماه داشت، بگونه‌ای که رتبه یک تورم نان و غلات کشور شدیم. باید به این موضوع هم توجه داشت که سال گذشته بسیاری از استانها این افزایش قیمت نان را نداشتند و این اتفاق امسال در این استانها خواهد افتاد و افزایش نرخ تورمی که ما داشتیم را آنها امسال تجربه خواهند کرد.

سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری کرمانشاه خاطرنشان کرد: به واقع بخشی از نرخ تورمی که فروردین امسال داشتیم، خودخواسته و برای کمک به اصناف و حوزه تولید و خدمات بود.

وی ادامه داد: باید به این موضوع هم توجه داشت که نرخ تورم نسبت به دوره قبل سنجیده می شود و باتوجه به اینکه فروردین سال گذشته رتبه خوبی در بحث تورم داشتیم(رتبه ۲۸ کشور)، برای همین افزایش قیمت ها در استان ما نسب به استانهایی که گرانتر بودند، بیشتر به چشم می‌آید.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمانشاه اظهار کرد: در مجموع آنچه مهم است اینکه نباید اجازه دهیم نرخ تورم استان ما تا این حد بالا باشد و در این راستا به سرعت موضوع کاهش نرخ تورم را در اولویت ستاد تنظیم بازار استان قرار دادیم و طی تحلیل هایی هم که داشتیم، حدود ۱۰ اتحادیه را در استان شناسایی کرده ایم که نرخ تورمی بالاتر از میانگین کشوری دارند.

باباخانی کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده تیمی متشکل از نمایندگانی از استانداری، بازرسی صمت، تعزیرات و اتاق اصناف نظارت کاملی روی این اتحادیه ها خواهند داشت و ضمن نظارت و بررسی علت بالا بودن نرخ تورم آنها، با واحدهای متخلف هم برخورد می‌کنند.

وی یادآورشد: امیدواریم با تشدید نظارت ها و دیگر اقدامات بتوانیم رتبه استان بلحاظ نرخ تورم را پایین بیاوریم و در ماه‌های آینده دیگر جزو استانهای اول با نرخ تورم بالا نباشیم.

وی در پاسخ به سوالی که آیا نظارت های صرف می تواند به عنوان راهکاری برای کاهش نرخ تورم باشد، گفت: قطعا افزایش نظارت ها تاثیر گذار خواهد بود، اما باید به این موضوع هم توجه داشت که عواملی دیگری همچون شاخص های کلان اقتصادی مثل نرخ ارز و قیمت های جهانی نیز روی افزایش نرخ تورم تاثیرگذار است و چنانچه به این دلایل شاهد افزایش نرخ تورم در کشور باشیم، قطعا روی بالا رفتن نرخ تورم استان هم تاثیر خواهد گذاشت. باید در نظر داشت که نرخ تورم استان هم متاثر از نرخ تورم کشور خواهد بود.

باباخانی به موضوع بالا بودن نرخ تورم در استانهای غربی کشور هم اشاره کرد و گفت: در عمده سالهایی که نرخ تورم را تحلیل کرده ایم، متوجه شده ایم که پنج استان غرب کشور همیشه جزو ۱۰ استان با نرخ تورم بالای تورم هستند که دلایل متعددی دارد. یکی از دلایل این امر این است که بخشی از مایحتاج  مردم بویژه خوراکی ها در داخل این استان ها تولید نمی شود و انتقال و حمل و نقل و واسطه های زیاد باعث شده تا با قیمت بیشتری به دست مصرف کننده برسد و این مسئله هم در بالا بودن نرخ تورم تاثیر گذار بوده است.

سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری کرمانشاه در پایان با بیان اینکه رتبه اول تورم کشور در شان مردم استان نیست، گفت: باید این شاخص را بهبود بخشیم که دراین زمینه برنامه هم داریم و تلاش می کنیم در یک بازه زمانی شش ماهه رتبه تورم استان را به میانگین تورم کشور برسانیم.

انتهای پیام


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


ارسال دیدگاه