تاریخ انتشار : 1400/02/24 - 2:45

 کد خبر: 148

آبی شدن اراضی دشت حُر ثلاث باباجانی هدیه دولت به مردم منطقه است

کرمانشاه ـ ایرنا ـ فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی، آبی شدن اراضی دیم دشت حُر این شهرستان را بهترین هدیه نظام و دولت به مردم منطقه دانست و گفت: این طرح در ایجاد اشتغال در شهرستان نقش کلیدی خواهد داشت.

افق کرمانشاه (ofoqkermanshah.ir) :

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا؛ یدالله شکری در نشست بررسی رفع مشکلات خط انتقال آب از سد آزادی به اراضی دشت حر این شهرستان افزود: رفع نواقص و مشکلات این پروژه به مطالبه اصلی مردم شهرستان ثلاث باباجانی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بهره برداری از آب سد آزادی برای توسعه کشاورزی و اقتصادی شهرستان بسیار مهم و حیاتی است تصریح کرد: در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری سال” تولید ، پشتیبانی و مانع زدایی” نامگذاری شده است رفع موانع این پروژه و آبی شدن اراضی دیم دشت حر یک ضرورت است.

فرماندار ثلاث باباجانی ادامه داد: بر اساس طراحی انجام شده و برنامه ریزی های صورت گرفته آب مورد نیاز روستاهای پایین دست و تامین آب کشاورزی برای بیش از ۹۰۰ هکتار زمین کشاورزی دشت حر و ۴۰ هکتار باغات قلقله از محل سد آزادی تامین می شود و ۸۰ لیتر بر ثانیه به منظور تامین آب شرب شهری تخصیص پیدا کرده است.

معاون امور عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان ثلاث باباجانی نیز اضافه کرد: برای پیشرفت در اجرای طرح، باید برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت در دستور کار قرار بگیرد.

حسن امامی گفت: راه اندازی ایستگاه پمپاژ در کیلومتر ۱۱ خط انتقال و تامین اعتبار برای ایستگاه برق برای انتقال آب به اراضی کشاورزی از جمله برنامه های بازه زمانی کوتاه مدت است.

وی اظهار داشت: برای برنامه بلندمدت نیز باید در ۲۱ کیلومتر ابتدایی خط انتقال طرح هایی کلیدی را اجرایی کرد.

سد آزادی در فاصله ۷۰ کیلومتری کرمانشاه و ۹۰ کیلومتری شهرستان ثلاث باباجانی، بر روی رودخانه زمکان ساخته شده است و برای احداث آن ۷۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است. 

حجم مخزن این سد ۷۰ و نیم میلیون متر مکعب است و تأثیر بسزایی در گسترش فعالیت های اقتصادی در حوزه کشاورزی را ایجاد کرده است.

شهرستان ثلاث باباجانی حدود ۳۶ هزار نفر جمعیت دارد و دارای سه بخش مرکزی، ازگله و زمکان با ۲۰۹ روستا است که ۱۶۷ روستای آن دارای سکنه است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


ارسال دیدگاه