افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 24 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31078 تعداد نوشته های امروز : 28×
ساخت ۲۹ کتابخانه خدمتی ماندگار برای ارتقای فرهنگ مطالعه در کرمانشاه
24 اردیبهشت 1400 - 2:45
شناسه : 162

کرمانشاه – ایرنا- افزایش زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه از ۳۴ هزار و ۷۴۵ متر در سال ۹۲ به ۴۲ هزار و ۱۸۰ مترمربع در سال جاری و همچنین افزایش ۷۹ باب کتابخانه به ۱۰۸ باب یکی از اقدامات زیربنایی ماندگار در راستای توسعه شاخص های حوزه کتاب و مطالعه در این استان مرزی است.

پ
پ

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ افزایش هفت هزار و ۴۳۵ مترمربعی زیربناها و ساخت ۲۹ باب کتابخانه عمومی در طول هشت سال اخیر گامی بلندی در راستای توسعه و تقویت فرهنگ کتابخوانی در استان کرمانشاه است و می‌تواند به ارتقای شاخص‌های این حوزه کمک کند.

ایجاد، توسعه و تقویت زیربنای‌های حوزه کتاب از جمله کتابخانه های عمومی در طول دوران فعالیت دولت تدبیر و امید، بسترهای لازم را برای دوستی هرچه بیشتر مردم کرمانشاه با یار مهربان فراهم کرده است.

افزایش شاخص های این حوزه نشان از اهمیت و توجه ویژه دولت به اهمیت کتاب و کتابخوانی در استان فرهنگ‌دوست کرمانشاه موجب افزایش زیربنا و تعداد کتابخانه‌های عمومی و استقبال بیشتر کتاب‌دوستان از برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب شده است.

مطالعه در تکامل فردی و اجتماعی افراد جامعه نقش دوچندان دارد و سرانه مطالعه، دوستی با کتاب و میزان تولید و مصرف کالاهای فرهنگی، از شاخص های مهم توسعه یافتگی در جوامع محسوب می‌شود.

تلاش برای بالابردن مراجعه جوانان و نوجوانان به کتابخانه‌های عمومی، احیای کتاب خوانی و علاقمند کردن جامعه به مطالعه، کمک‌های مادی و معنوی از فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از مهم‌ترین اهداف فرهنگی دولت تدبیر و امید برای بالابردن بینش و آگاهی از طریق کتابخوانی است.

کتاب و کتابخوانی یک فرهنگ اصیل و مصون در برابر تهاجم فرهنگی است که توجه و هزینه کردن برای آن می تواند از وقوع بسیاری از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی بکاهد.

مجموعه نهاد کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه نیز با نیروهایی کارآزموده و متخصص در جهت توسعه کتابخانه‌ها و افزایش سرانه مطالعه در استان گام بر می دارد و ترویج کتاب و کتاب خوانی را مهم ترین راه توسعه فرهنگی می داند.

در دولت تدبیر و امید شاهد افزایش زیربنای کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه از ۳۴ هزار و ۷۴۵ متر مربع به ۴۲ هزار و ۱۸۰ متر مربع هستیم که در ادامه به پاره ای از فعالیت های شاخص کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه؛ می پردازیم.

اکنون یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۲۲۷ نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان موجود است و تعداد اعضای این کتابخانه ها به ۷۲ هزار نفر رسیده است.

کتابخانه های عمومی استان به ۱۰۸باب رسید

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، به تشریح برنامه های شاخص اداره کل استان و ارائه آمار رشد عملکرد در دولت تدبیر و امید پرداخت و گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید در افزایش تعداد کتابخانه های عمومی رشد چشمگیری داشته ایم که این تعداد از ۷۹ باب در سال ۹۲ به ۱۰۸ باب کتابخانه عمومی در سطح استان در سال جاری رسیده است.

«معصومه حسنی خونسار» اضافه کرد: تعداد کتب موجود در کتابخانه های عمومی نیز از یک میلیون و ۹ هزار و ۱۴۸ نسخه به یک میلیون و ۱۸۴ هزار و۴۲۴ نسخه رسیده است.

او با بیان اینکه افزایش تعداد بخش های دفاع مقدس از ۲۳ بخش به ۸۶ بخش رشد قابل توجهی داشته است، ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد کتابخانه های عمومی دارای بخش دفاع مقدس با منابع ارزشمند هشت سال دفاع مقدس هستند.

بخش کودک کتابخانه های کرمانشاه به ۸۷بخش رسید

وی در خصوص تعداد بخش های کودک نیز گفت: بخش کودک در کتابخانه ها یکی از زیربنایی ترین فعالیت های نهاد کتابخانه های عمومی است که وجود این بخش بیش از پیش ضرورت دارد و بخش کودک از ۵۷ بخش به ۸۷ بخش افزایش یافته است.

مدیرکل کتابخاته های عمومی استان کرمانشاه در خصوص بخش های ویژه نابینایان نیز افزود: بخش کودک و نوجوان در کتابخانه خاتم الانبیا (ص) کرمانشاه مجهز به تجهیزات ویژه و سیستم های آموزشی است که از طرف شرکت سامسونگ حمایت می شود و از یک بخش به ۲ بخش افزایش یافت است.

به گفته این مسوول، با ایجاد بخش نسخ خطی و چاپ سنگی در سال ۹۹ توانستیم منابع خوبی را در این بخش جذب و نگهداری کنیم.

وی افزود: لازم به ذکر است ایجاد بخش ناشنوایان در کتابخانه های عمومی در دست افتتاح قرار دارد.

برگزاری بیش از سه هزار برنامه فرهنگی

حسنی خونسار در بخش دیگر از سخنانش در تشریح فعالیت های فرهنگی گفت: سه هزار و ۸۰۴ برنامه فرهنگی، ۲۲۶ جلسه نقد، بررسی و رونمایی از کتاب، ۸۹۲ نمایشگاه کتاب، یک هزار و ۳۸۰ برنامه مسابقات کتابخوانی در کتابخانه های عمومی استان به همت کتابداران برگزار شده است.

وی افزود: در برنامه هایی همانند جشنواره کتابخوانی رضوی تعداد ۹۲ هزار و ۴۸۸ نفر در ۵ دوره پیاپی شرکت کردند و از این تعداد شرکت کننده در مجموع یک هزارو ۶۲۶ نفر برگزیده ملی شدند.

کتابخانه شیفت شب برگزار شد

حسنی خونسار در خصوص کتابخانه های شبانه روزی نیز بیان داشت: ایجاد کتابخانه شیفت شب واقع در کتابخانه شهید بهشتی کرمانشاه یکی از اقدامات مفیدی برای افرادی که در طول روز وقت مطالعه کردن را ندارند بود که این بخش با تامین نیرو و ایجاد امکانات امنیت شبانه فعال شد.

این مسوول یادآور شد، در سال ۹۲ به میزان ۲باب کتابخانه واگذاری ثبت شده که در سال ۹۹ به میزان چهار باب رسید.

حسنی خونسار در مورد جلسات انجمن کتابخانه های عمومی در استان عنوان کرد: یکی از مهمترین جلساتی که در آن رفع موانع و مشکلات کتابخانه ها در شهرستان ها مصوب می شود جلسات انجمن است که این جلسات در سال ۹۲ تعداد ۱۰۵ جلسه و در سال ۹۹ به  ۱۵۶ جلسه افزایش یافت که این افزایش نیز با توجه به وضعیت وجود ویروس کرونا بوده است.

رشد ۱۰۰درصدی انعقاد تفاهم نامه با ادارات

وی گفت: انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در ۲ سال متوالی ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به عنوان انجمن برتر کشور معرفی شده است.

وی در خصوص انعقاد تفاهم نامه های همکاری با سازمان ها و ادارات که باعث پیشبرد اهداف توسعه کتاب و کتابخوانی در استان می شود، گفت: تعداد تفاهم نامه، در سال  ۹۲ یازده  تفاهم نامه و در سال ۱۳۹۹ تعداد ۲۴ تفاهم نامه است که رشد ۱۰۰ درصدی را شاهد هستیم.

حسنی خونسار؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

گزارش از زهره کریم زاده

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.