افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 20 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31871 تعداد نوشته های امروز : 0×
خشکسالی بیش از ۴۰ درصد به تولید گندم کرمانشاه آسیب زده ‌است
24 اردیبهشت 1400 - 2:45
شناسه : 164

کرمانشاه- ایرنا- فرماندار کرمانشاه با اشاره به کاهش بیش از ۴۰ درصدی میانگین بارندگی این شهرستان نسبت به سال گذشته، گفت: براساس گزارش‌های جهاد کشاورزی خشکسالی تا این لحظه به بیش از ۴۰ درصد تولید گندم کرمانشاه خسارت زده‌است.

پ
پ

فضل الله رنجبر روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال پیش بینی می شود از مزارع زیرکشت دیم و آبی گندم در حوزه شهرستان کرمانشاه ۱۰۰ هزار تن محصول برداشت شود که نسبت به سال گذشته که ۱۴۴ هزار تن بود، بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته باشیم.

او اضافه کرد: در سال زراعی جاری در شهرستان کرمانشاه ۷۶ هزار و ۳۵۵ هکتار گندم دیم  و ۳۲ هزار و ۶۱۰ هکتار گندم آبی زیر کشت رفته است.

رنجبر با بیان اینکه ۱۵ مرکز خرید از ساعت هشت صبح تا ۲۱ گندم کشاورزان در سطح شهرستان را خریداری می کنند، گفت: علاوه بر حضور دایم نماینده سازمان جهاد کشاورزی در این مراکز خرید، یک تیم متشکل از نماینده فرمانداری، جهادکشاورزی، شرکت غله و تعاونی روستایی همه روزه بر روند خرید و فروش  گندم در مراکز خرید نظارت می‌کنند.

رنجبر در ادامه یکی از مشکلات اساسی کشاورزان را کمبود سوخت برای ادوات کشاورزی عنوان کرد و گفت: مقرر شده جهاد کشاورزی با هم افزایی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان این مشکل به زودی حل کنند.

او همچنین گفت: بحث استاندارد سازی دستگاه های کمباین، نحوه تردد و فعالیت آنها در دستور کار شواری کشاورزی شهرستان کرمانشاه است. 

  خشکسالی عشایر را در شرایط بسیار سخت و ویژه قرار داده است

فرماندار کرمانشاه در بخش دیگر از سخنان خود، شرایط و وضعیت عشایر شهرستان کرمانشاه را بسیار سخت و ویژه اعلام کرد گفت: خشکسالی باعث کمبود شدید علوفه و آب برای عشایر شده است.

رنجبر با بیان اینکه عشایر با مشکلات عدیده در این خشک سالی مواجهه هستند، از روستاییان خواست محصول جو خود را به عشایر بومی برای جبران زیان آنها بفرشند.

او در ادامه از مردم، خیرین به ویژه روستاییان خواست در تهیه کاه و کلش، و تامین آب عشایر کمک و مشارکت فعالانه داشته باشند، زیرا با این روند خشکسالی عشایر در معرض خطر هستند ممکن است در سالهای آینده با کمبود شدید گوشت قرمز و گرانی آن مواجهه شویم.  

رنجبر در پایان قول داد مشکلات عشایر را از طریق استانداری به طور جدی پیگیری کند.

شهرستان کرمانشاه بیش از نیمی از جمعیت استان را در خود جای داده است و  از نظر پهنه تولید محصولات کشاورزی یکی از بزرگترین شهرستان کشور با پنج بخشداری، کوزران، ماهیدشت، سرفیروزآباد، بیلوار و بخش مرکزی است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شـماره تمـاس 091-0041-0040
پسـت الـکترونیـکی info@ofoqkermanshah.ir
آدرس پسـتی کرمانشاه - کسری، مقابل مرکز خدمات سلامت شهری حاج مصظفی منصوبی، پلاک۵۷