افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 13 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31713 تعداد نوشته های امروز : 38×
چرا سیدحسن نصرالله محور مقاومت را قدرتمند توصیف کرد؟
24 اردیبهشت 1400 - 2:49
شناسه : 230

تهران – ایرنا- دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی اخیر خود به مناسبت روز جهانی قدس از قدرتمندی بیش از پیش محور مقاومت و شکست محور آمریکایی – صهیونیستی سخن گفت که باید دلایل این امر را در تحولات درونی محور مقاومت و تغییر معادلات منطقه ای و بین المللی بویژه در سالهای اخیر جستجو کرد.

پ
پ

به گزارش ایرنا، «سید حسن نصرالله» دبیرکل جنبش حزب الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس تاکید کرد که صهیونیستها امروز از ثبات محور مقاومت و تحولات مربوط به آن نگران هستند.
وی افزود که دشمنان محور مقاومت از تاکتیک حمله به دفاع منتقل شده اند و دشمن صهیونیستی شکست خورده است که از جمله نشانه‌های بارز آن بحران داخلی در رژیم صهیونیستی است.
دلایل این گفته های دبیرکل حزب الله لبنان را می توان در تحولات درونی محور مقاومت و تحولات منطقه ای و بین المللی و تغییر معادلات در سالهای اخیر به نفع این محور جستجو کرد زیرا در طول این سالها از یک سو بر توانمندی نظامی مقاومت بیش از هر زمان دیگری افزوده شده است و محور آمریکایی – صهیونیستی – عربی در توطئه های خود علیه محور مقاومت با وجود تمام تلاش هایش شکست خورده است و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی و آمریکا به عنوان دو پازل این محور سه ضلعی با بحران شدید سیاسی و اجتماعی داخلی روبرو شده اند.
این تحولات درونی و تغییرات بنیادین در معادلات به نفع محور مقاومت را می توان در جای جای منطقه شاهد بود و در این زمینه از جمله به موارد زیر اشاره کرد.

سوریه
محور آمریکایی – صهیونیستی به همراه برخی رژیم های عرب با تحمیل جنگ علیه نظام و ملت سوریه تلاش کردند که این کشور را با سرنگون کردن ساختار سیاسی آن از راه نظامی، از محور مقاومت جدا کنند و پیوند این محور را از هم بگسلند.
آنها برای رسیدن به این هدف از هیچ کاری فروگذار نکردند و با اعزام تروریست ها از سراسر جهان و اعمال تحریم و محاصره اقتصادی ملت سوریه تلاش کردند تا به مقاومت آنها در برابر زیاده خواهی های رژیم صهیونیستی و آمریکا پایان دهند. 
اما با وجود تلاش چندین ساله آنها و ادامه جنگ تحمیلی علیه سوریه، این محور صهیونیستی – آمریکایی – عربی در سایه مقاومت همه جانبه ارتش و دولت و ملت سوریه و حمایت محور مقاومت و پشتیبانی ایران و حزب الله لبنان در رسیدن به اهداف خود شکست خورد.
در همین راستا، ارتش سوریه با کمک هم پیمانان خود توانست مناطق اشغالی را از لوث تروریست ها پاکسازی کرده و ثبات و امنیت را بیش از گذشته برقرار کند. در سطح سیاسی نیز انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی و شورای شهر و روستا در این کشور برگزار شد تا به نوعی پاسخی به دشمنان این کشور باشد که سعی در سرنگون کردن نظام سیاسی آن را داشتند.
از همین رو شاهد هستیم که کسانی که در منطقه و خارج از آن علیه نظام و ملت سوریه در این سالها توطئه کرده و جنگی تحمیلی علیه آنها به راه انداختند، امروز در حال رقابت با یکدیگر برای آشتی با نظام و ملت سوریه و بازگشایی سفارتخانه های خود و برقراری روابط دیپلماتیک با این کشور هستند که به نوعی اذعان به شکست نظامی و بویژه سیاسی در برابر سوریه می باشد.
حضور نیروهای مقاومت در نزدیک مرزهای اشغالی جولان سوریه و فلسطین اشغالی حکایت از محاصره بیشتر رژیم صهیونیستی دارد که روزی سودای توسعه طلبی و از نیل تا فرات را در سر می پروراند.

لبنان
کشور لبنان در سایه حضور قدرتمند حزب الله در عرصه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی توطئه های مختلف محور صهیونیستی – آمریکایی – عربی را در طول سالهای گذشته در داخل و خارج از این کشور تا به امروز خنثی کرده است.
در عرصه نظامی حزب الله لبنان با افزایش هر روزه توانمندیهای نظامی و تسلیحاتی خود، بیش از پیش صهیونیست ها را نگران کرده است.
این امر را می توان در مطالب و گفته های متعدد مقامات نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی بویژه در طول سالهای اخیر شاهد بود که آنها از جنگ احتمالی آینده با حزب الله و اصابت همزمان هزاران موشک به جای جای اهداف صهیونیستی در فلسطین اشغالی به شدت ابراز نگرانی و ترس می کنند و در مقابل از ناتوانی جبهه داخلی خود برای مقابله با آن سخن می گویند.
جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ میلادی خود گواه توانمندی نظامی مقاومت در برابر ارتشی بود که خود را شکست ناپذیر می دانست. ایهود اولمرت نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات نظامی و سیاسی آن زمان این رژیم بعد از این جنگ به ناکامی و شکست خود اذعان کردند اما امروز حزب الله تاکید می کند که نسبت به سال ۲۰۰۶ میلادی به مراتب قویتر و قدرتمندتر شده و از توان بازدارندگی بسیار بالاتری برخوردار است و همین امر نیز تاکنون باعث شده که رژیم صهیونیستی فکر دست اندازی و ماجراجویی علیه لبنان را از سر بیرون کند زیرا به خوبی می داند که نیروهای مقاومت حزب الله همواره آماده پاسخ به صهیونیست ها و زمین گیر کردن آنها هستند.
در سطح سیاسی نیز حزب الله لبنان در طول سالها توانسته است با توطئه های داخلی مقابله کرده و با حضور خود در عرصه سیاسی بتواند هرگونه تلاش خارجی برای برهم زدن اوضاع لبنان را ناکام بگذارد و در سطح اجتماعی و فرهنگی نیز خط مشی مقاومت را بیش از پیش در بین اقشار مختلف مردم لبنان تقویت کند.

 فلسطین
مقاومت فلسطین نیز که زمانی با سلاح ها و ادوات جنگی نه چندان مدرن به مبارزه با رژیم صهیونیستی می پرداخت امروز در سایه توانمندی بیش از پیش محور مقاومت و انسجام آن توانسته است بر توان موشکی و تسلیحاتی خود افزوده و جای جای فلسطین اشغالی از جمله شهر تل آویو مرکز رژیم صهیونیستی را آماج موشک های خود قرار دهد.
اگر زمانی ملت فلسطین با سنگ با صهیونیست ها مبارزه می کردند، امروز به یاری مقاومت فلسطین و همیاری و انسجام دیگر اعضای محور مقاومت توانسته اند قاعده بازدارندگی در برابر این رژیم را برقرار کنند و هر بار که دشمن صهیونیستی دست به تجاوزگری علیه ملت فلسطین زده است، همین پاسخ نظامی مقاومت به آنها و هدف قرار دادن اهداف صهیونیستی در فلسطین اشغالی باعث شده که صهیونیست ها عقب نشینی کرده و بدنبال میانجیگر برای آتش بس برآید.
ناتوانی سامانه های پدافندی رژیم صهیونیستی در رصد و منهدم کردن موشک های مقاومت فلسطین خود گواه دیگری از شکنندگی نظامی این رژیم است؛ حال چه رسد که بخواهد با انواع موشک های دور برد دیگر محور مقاومت مقابله کند.
همزمان افزایش نگرانی صهیونیست ها از تشدید مقاومت در سطح مردمی و نظامی در کرانه باختری و بویژه در شهر اشغالی قدس نیز نشان از توانمند شدن بیش از پیش فلسطینی ها در این منطقه دارد.

عراق
کشور عراق نیز بعد از سرنگونی رژیم صدام خود را با وضعیت جدیدی مواجه دید و شاهد اشغالگری همه جانبه آمریکا بود و همین امر باعث شد تا گروههای مقاومت عراقی تشکیل شده و به مقابله نظامی با اشغالگری آمریکا برخیزند. آنها توانستند زیر ضربات سنگین خود آمریکایی ها وادار به خروج هزاران نظامی خود از کشورشان کنند و در ادامه نیز فرهنگ مقاومت را بیش از پیش در این کشور تقویت کنند.
تشکیل سازمان الحشد الشعبی عراق بنا بر فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعه این کشور و بسیج مردم برای مقابله با گروه تروریستی داعش به عنوان یکی از اهرم های جنگ نیابتی محور صهیونیستی – آمریکایی – عربی علیه محور مقاومت نیز از دیگر تحولاتی بود که آثار مثبت خود را برجای گذاشت.
نیروهای مسلح عراق بویژه الحشد الشعبی به یاری حمایت و پشتیبانی ایران توانستند در نهایت این گروه تروریستی را شکست داده و مناطق اشغالی عراق را از لوث آنها پاکسازی کرده و اینگونه شکست دیگری را بر محور مقابل وارد کنند.
امروز سازمان الحشد الشعبی خود به یکی از مهمترین ارکان ثبات و استقرار عراق و مقابله با توطئه های خارجی در این کشور تبدیل شده است و هر روز نیز بر درخواست ها برای خروج کامل نیروهای بیگانه از این کشور افزوده می شود.

 یمن
کشور مقاوم یمن یکی دیگر از ارکان مقاومت در برابر طرح صهیونیستی – آمریکایی و عربی است. جنگ و محاصره تمام عیار این کشور که با دستور آمریکا و توسط عربستان و برخی کشورهای عربی از بیش شش سال پیش براه افتاد، تاکنون نه تنها به هیچ یک از اهداف ترسیم شده خود نرسیده بلکه هر چه گذشته بر ناکامی متجاوزان افزوده شده است؛ تا جایی که آنها اکنون به طرق مختلف بدنبال یافتن راهکاری سیاسی در سایه بی فایده بودن جنگ خود علیه این کشور هستند.
در مقابل ملت و ارتش و کمیته های مردمی یمن که با سلاح های نه چندان پیشرفته در برابر تجاوزگری ماشین نظامی عربستان و هم پیمانان عربی و آمریکایی و انگلیسی آن مقاومت خود را آغاز کردند، سال به سال بر توانمندی خود افزودند و کار به جایی رسید که با انواع موشک های دوربرد بالستیک و پهپادهای هجومی خود خواب راحت را از چشمان عربستان ربودند و رگ ها و شریان های حیاتی نظامی و اقتصادی این کشور را بارها آماج حملات خود قرار دادند تا اینگونه به جنایات و تجاوزگری آنها پاسخ دهند.
هزاران تن سلاح های پیشرفته غربیها نیز نتوانست کمکی به عربستان کند؛ به گونه ای که موشک ها و پهپادهای یمنی موفق شدند تا به سامانه های پدافندی این کشور نفوذ کرده و از آن رد شده و به اهداف خود برسند.
همین امر باعث شد تا در نهایت دولت جدید آمریکا بدنبال پایان دادن به تجاوزگری عربستان علیه یمن برآمده و فشار را بر ریاض برای حل و فصل سیاسی این امر و نشستن پای میز مذاکره زیاد کند زیرا به یقین رسیده که ریاض توان یکسره کردن جنگ را ندارد بلکه هر روز بیش از گذشته موازنه قوا در میدان نبرد به نفع ارتش و کمیته های مردمی یمن در حال تغییر است.

ایران
جمهوری اسلامی ایران به عنوان اصلی ترین رکن محور مقاومت در طول سالیان سال همواره در خط مقدم مقابله با سلطه گری آمریکا و مقابله با تجاوزگری و توسعه طلبی رژیم صهیونیستی و یاری و کمک به ملت های مظلوم منطقه برای رهایی از ظلم و ستم و آزادسازی سرزمین فلسطین از لوث صهیونیست ها بوده است و هر روز نیز بر توان بازدارندگی  خود و یاری رساندن به اعضای محور مقاومت افزوده است.
هرچند محور صهیونیستی – آمریکایی و عربی در طول سالهای گذشته توطئه های مختلفی علیه ایران برای رسیدن به مقاصد خود و خاموش کردن شعله مقاومت در منطقه انجام داده اند، اما در این راه درسایه مقاومت ملت ایران شکست خورده اند که آخرین نمونه آن نیز شکست آمریکا و هم پیمانانش در به اصطلاح فشار حداکثری و اعمال تحریم ها علیه ایران و آن هم به اذعان خود مقامات آمریکایی بوده است. درمقابل نیز ایران بر توان و بازدارندگی خود در سطح نظامی و امنیتی در منطقه افزوده است و همین امر باعث شده که هیچ کس در اندیشه تعرض به ایران بر نیاید.
همزمان نیز ایران در عرصه های مختلف فناوری از جمله فناوری صلح آمیز هسته ای پیشرفت های چشمگیری را رقم زده است که بر توان ایران بیش از پیش افزوده است و این همان چیزی است که غربیها نیز به آن اذعان کرده اند.
این درحالی است که رژیم صهیونیستی و آمریکا با بحران های داخلی دست و پنجه نرم می کنند. رژیم صهیونیستی از دو سال و نیم پیش با بحران شدید سیاسی روبرو است که برگزاری چند انتخابات و تشکیل کابینه های شکننده و فروپاشی آنها خود نشان دهنده این بحران است. درکنار این بحران باید به بحران های اجتماعی شدید در درون جامعه صهیونیست ها نیز اشاره کرد.
در آن سو نیز انتخابات اخیر آمریکا نشان از شکاف و گسل های جدی در درون جامعه آمریکا و بحران اجتماعی و سیاسی شدیدی این کشور دارد؛ امری که سردمداران آمریکا را به شدت به خود مشغول کرده است.

در سایه این تحولات درونی محور مقاومت و تغییر در معادلات منطقه ای و بین المللی است که دبیرکل حزب الله لبنان تاکید می کند که محور مقاومت امروز بیش از هر زمان دیگری قدرتمند است و از توان مقابله و بازدارندگی برخوردار است. 
امروز رژیم صهیونیستی از همه طرف در محاصره قرار گرفته است. مقاومت لبنان در شمال و مقاومت فلسطین در غزه و کرانه باختری و نیز حضور محور مقاومت در نزدیک مرز جولان اشغالی سوریه خود گواه این مدعا است. درخصوص افزایش توانمندیهای محور مقاومت همین کافی است که به اصابت اخیر یک موشک در نزدیکی تأسیسات اتمی دیمونا در اراضی اشغالی اشاره کرد که باعث نگرانی‌ فراوان صهیونیست‌ها شده و ناتوانی سامانه های پدافندی آنها را به نمایش گذاشته است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شـماره تمـاس 091-0041-0040
پسـت الـکترونیـکی info@ofoqkermanshah.ir
آدرس پسـتی کرمانشاه - کسری، مقابل مرکز خدمات سلامت شهری حاج مصظفی منصوبی، پلاک۵۷