افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 24 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31078 تعداد نوشته های امروز : 28×
ژوئیه ۲۰۲۳ گرم‌ترین ماه تاریخ بود
18 مرداد 1402 - 14:20
شناسه : 44410

دانشمندان رسما تأیید کرده‌اند که ژوئیه ۲۰۲۳، گرم‌ترین ماه تاریخ بوده که تاکنون به ثبت رسیده است.

پ
پ

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، کارشناسان برنامه «تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک»(Copernicus climate change) اتحادیه اروپا گفتند که ماه گذشته رکورد گرما را که چهار سال پیش ثبت شده بود، شکسته است.

میانگین دمای جهانی در ماه ژوئیه، ۱۶.۹۵ درجه سلسیوس بود که بالاترین میزان از زمان شروع رکوردها در سال ۱۹۴۰ و بسیار بالاتر از رکورد قبلی ۱۶.۶۳ درجه سلسیوس ثبت‌شده در ژوئیه ۲۰۱۹ است. این میزان دما به طور نگران‌کننده‌ای گرم‌تر از میانگین جهانی ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ است و کارشناسان علت آن را انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌دانند.

این داده‌ها به دنبال گرم‌ترین ژوئن ثبت‌شده بریتانیا و رویدادهای آب‌وهوایی شدید مانند موج گرما در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا و آتش‌سوزی‌های جنگلی در کانادا و یونان به دست آمده‌اند.

آمار برنامه کوپرنیک، میانگین دمای جهانی را برای این ماه نشان می‌دهد که بسیار کمتر از یک دمای معمولی گرم به شمار می‌رود اما به عنوان یک رقم میانگین، به طور غیرعادی بالا است.

خوانش دمای سرویس اتحادیه اروپا براساس انواع پلتفرم‌ها و تجهیزات صورت می‌گیرد که از ایستگاه‌های هواشناسی گرفته تا بالون‌ها و ماهواره‌ها را در بر دارند.

«سامانتا برگس»(Samantha Burgess) معاون برنامه تغییر آب‌وهوای کوپرنیک گفت: ما به تازگی شاهد افزایش دمای هوای جهانی و دمای سطح اقیانوس‌های جهان با رکوردهای بی‌سابقه‌ای در ماه ژوئیه بوده‌ایم. این رکوردها، پیامدهای ناگواری را هم برای مردم و هم برای سیاره‌ای به همراه می‌آورند که در معرض رویدادهای شدیدتر آب‌وهوایی قرار دارد.

علت افزایش دمای جدید، انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی ذکر شده است که گرما را در جو زمین به دام می‌اندازند. «کارلو بوونتمپو»(Carlo Buontempo) مدیر برنامه تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک گفت: دماهای رکوردشکن، بخشی از روند افزایش شدید دمای جهانی هستند. انتشار گازهای ناشی از فعالیت انسانی در نهایت عامل اصلی این افزایش دما به شمار می‌روند.

ماه گذشته با شکستن میانگین روزانه جهانی دمای هوای سطحی در چهار روز متوالی از سوم تا ششم ژوئیه آغاز شد. ششم ژوئیه، گرم‌ترین روز ماه بود که در آن، میانگین دمای جهانی به ۱۷.۰۸ درجه سلسیوس رسید.

در هفته‌های اول و سوم ژوئیه، دما به طور موقت از آستانه ۱.۵ درجه سلسیوس بالاتر از سطح پیش از صنعتی شدن که حد تعیین‌شده در «توافق‌نامه پاریس» است، فراتر رفت.

دمای بالاتر هوا یک نگرانی بزرگ برای دانشمندان است زیرا می‌تواند یخچال‌های طبیعی را ذوب کند و به افزایش سطح دریا و وقوع سیل‌های کشنده منجر شود. همچنین، افزایش دما می‌تواند آتش‌سوزی‌های جنگلی را بدتر کند، اکوسیستم‌ها را مختل سازد و تهدیدی علیه رشد محصولات کشاورزی باشد.

با وجود این، داده‌های کوپرنیک نشان می‌دهند فقط دمای هوا نیست که در ماه ژوئیه رکورد زده است. پیشتر فاش شده بود که میانگین دمای اقیانوس‌های جهان در ۳۱ ژوئیه به بالاترین حد خود رسیده است.

میانگین دمای دریاها که از دهه ۱۹۷۰ به طور پیوسته در حال افزایش بوده است، به ۲۰.۹۶ درجه سلسیوس رسید و رکورد ۲۰.۹۵ درجه سلسیوس را که در مارس ۲۰۱۶ ثبت شده بود، شکست.

هرچه اقیانوس‌ها گرم‌تر ‌شوند، مهارت کمتری را در جذب دی‌اکسید کربن خواهند داشت که به تولید بیشتر گاز در جو منجر می‌شود.

دمای هوا معمولا معیار اصلی است که هنگام در نظر گرفتن افزایش دما به آن توجه می‌شود اما دمای اقیانوس‌ها نیز یک شاخص کلیدی به شمار می‌رود.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.