افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 20 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31871 تعداد نوشته های امروز : 0×
دشت حُر ثلاث باباجانی تشنه آب زمکان
24 اردیبهشت 1400 - 13:01
شناسه : 503

کرمانشاه-ایرنا- بلایای طبیعی چند سال اخیر پروژه آبرسانی رودخانه زمکان و سد آزادی به زمین های دشت حُر شهرستان مرزی ثلاث باباجانی را متوقف کرده است.

پ
پ

به گزارش ایرنا، پس از ساخت سد آزادی بر روی رودخانه زمکان ،  پروژه آبرسانی به ۹۰۰ هکتار از زمین های دشت حر شهرستان ثلاث باباجانی نیز عملیاتی شد.

کل طول مسیر آب از سد آزادی تا دشت حر ۳۲ کیلومتر است که به گفته معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ثلاث باباجانی ۱۱ کیلومتر آن به شکل فلزی و ۲۱ کیلومتر نیز لوله GRP است.

حسن امامی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زلزله و سیل در چند سال اخیر این خط انتقال آب را تخریب کرده است.

وی گفت: برای فلزی کردن کل خط لوله انتقال آب اعتباری بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز است اما با توجه به نداشتن صرفه اقتصادی این میزان سرمایه گذاری انجام نمی شود.

امامی افزود: فعلا در فاز اول شرکت آب منطقه ای مکلف شده تا با اعتبار ۲ میلیارد تومان ایستگاه پمپاژ برقی بر روی رودخانه زمکان ایجاد کند تا آب را  از ابتدای خط فلزی به داخل شبکه پمپاژ کند و در طول مسیر محل خرابی های لوله GPR نیز تعمیر شود.

به گفته وی در فاز اول ۲۰۰ هکتار از ۹۰۰ هکتار زمین های دشت حر آبی می شوند.

امامی آبی شدن زمین های دیم را از نظر اشتغالزایی پر اهمیت دانست و بیان داشت: هر ۲ هکتار زمین دیمی که آبی شود برای یک نفر اشتغالزایی ایجاد می کند.

به گفته وی ۷۰۰ هکتار باقی مانده دشت حر اگر آبی شود حدود ۳۵۰ نفر یعنی به اندازه کارخانه ایران خودرو صحنه اشتغازایی خواهد داشت.

شهرستان ثلاث باباجانی حدود ۳۶ هزار نفر جمعیت دارد و دارای سه بخش مرکزی، ازگله و زمکان با ۲۰۹ روستا است که ۱۶۷ روستای آن دارای سکنه است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شـماره تمـاس 091-0041-0040
پسـت الـکترونیـکی info@ofoqkermanshah.ir
آدرس پسـتی کرمانشاه - کسری، مقابل مرکز خدمات سلامت شهری حاج مصظفی منصوبی، پلاک۵۷