تاریخ انتشار : 1400/02/24 - 14:42

 کد خبر: 545

چه اتفاقی می‌افتد اگر نارسایی لوزالمعده را درمان نکنید22 اردیبهشت 1400 ساعت: 09:2

 نارسایی لوزالمعده یا EPI می‌تواند سلامتی شما را چه در کوتاه‌مدت و چه در طولانی‌مدت تحت تاثیر قرار دهد. 

افق کرمانشاه (ofoqkermanshah.ir) :

چه کسی در معرض خطر EPI است؟

نارسایی لوزالمعده به شرایط خاصی متصل است که بر لوزالمعده تاثیر می‌گذارد. زمانی است که شما نمی‌توانید آنزیم‌های گوارشی کافی تولید کنید که به هضم چربی‌ها، قندها و پروتئین‌ها کمک می‌کند. اگرچه شایعترین علت آن پانکراتیت مزمن (التهاب لوزالمعده) است، اما EPI می‌تواند به علت هر عارضه‌ای که مانع از تولید محصولات لازم لوزالمعده برای کمک به هضم شود، رخ دهد. 

اثرات طولانی‌مدت بدون درمان EPI

گرچه علائم گوارشی خوشایند نیستند، اما با گذشت زمان، EPI می‌تواند به مشکلات دیگری نیز منجر شود. در نهایت می‌تواند باعث سوﺀهاضمه و سوﺀتغذیه قابل‌توجهی شود.

دلیل این امر این است که می‌توانید از نظر ویتامین‌های خاص محلول در چربی مانند ویتامین‌های،B۱۲ ، D، E و K. دچار کمبود شوید، همچنین عدم جذب مواد غذایی باعث خستگی و کاهش وزن می‌شود. بعضی از افراد ممکن است سرانجام از پوکی استخوان رنج ببرند و دیگران ممکن است در دید در شب اختلال داشته باشند.

عوارضی که می‌توانند در نتیجه EPI رخ دهند عبارتند از:

• سوﺀتغذیه 

• کاهش وزن

• خستگی

• ضعف

• پوکی استخوان 

• عوارض قلبی عروقی

• کم خونی

جای تعجب نیست که عوارضی از این دست که مربوط به عدم توانایی هضم و جذب مواد مغذی به بدن است، می‌تواند کیفیت زندگی فرد را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. عدم درمان مناسب EPI همچنین می‌تواند خطر مشکلات مالی (به دلیل کاهش توانایی کار)، خطر بیماری و حتی مرگ را افزایش دهد.

چگونه درمان EPI کمک می‌کند

خبر خوب این است که با درمان می‌توانید انتظار داشته باشید که علائم EPI بهبود یابد. این شامل مصرف درمان جایگزینی آنزیم لوزالمعده (PERT) هنگام غذا خوردن و کار با یک متخصص تغذیه برای اطمینان از اینکه رژیم غذایی سالم است و مقدار زیادی از مواد مغذی مورد نیاز شما را شامل می‌شود و غذاهایی را که می‌توانند علائم را بدتر کنند نمی‌خورید. این به بدن کمک می‌کند تا جذب مواد مغذی مهم را افزایش دهد، که نه تنها کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید بلکه از عوارض احتمالی جلوگیری می‌کند.

شناسایی اینکه چه عواملی باعث بروز مشکلات در لوزالمعده می‌شود نیز می‌تواند قسمت مهمی از موفقیت در درمان EPI باشد. چه این عوامل مربوط به یک مشکل زمینه‌ای پانکراس مانند پانکراتیت مزمن باشد یا یک بیماری زمینه‌ای خودایمنی یا متابولیکی باشد. سرطان لوزالمعده همچنین می‌تواند یکی از علل ایجاد EPI باشد (نه برعکس).

مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


ارسال دیدگاه