تاریخ انتشار : 1400/02/24 - 23:44

 کد خبر: 597

ایجاد نقشه‌ای جامع از ژنوم کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲

سال گذشته محققان دانشگاه “ام آی تی” موفق به تعیین توالی کامل ژنوم کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ شدند؛ گرچه در آن لحظه بیشتر ژنوم شناخته شده بود، اما هنوز موضوع مکمل کامل ژن‌های کدکننده پروتئین حل نشده بود.

افق کرمانشاه (ofoqkermanshah.ir) :

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، حال دانشمندان پس از انجام یک مطالعه گسترده ژنومی، مجموعه ژن‌های کدکننده پروتئین ویروس را تعیین کردند. آنها با موفقیت توانستند دقیق ترین و کاملترین تفسیر ژن از ژنوم کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را ایجاد کنند.

آنها چندین ژن کدکننده پروتئین را شناسایی کردند و دریافتند که تعداد دیگری از ژن‌های پیشنهادی برای هیچ پروتئینی کدگذاری نمی‌کنند.

دانشمندان تقریباً ۲۰۰۰ جهش را که در سویه‌های مختلف کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ رخ می‌دهد، بررسی کردند. انجام این کار به آنها امکان داد میزان توانایی جهش‌ها در تغییر توانایی ویروس در دور زدن سیستم ایمنی بدن را ارزیابی کنند. پیش از این، دانشمندان برای انجام چنین تجزیه و تحلیل تکنیک‌های محاسباتی را توسعه داده بودند.

همین روش‌ها برای مقایسه ژنوم انسان با ژنوم سایر پستانداران نیز مورد استفاده قرار گرفتند. دانشمندان همراه با پنج ژن کدکننده پروتئین ثابت، ۶ ژن کدکننده پروتئین را در ژن کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ شناسایی کردند. آنها همچنین کشف کردند که این منطقه کدکننده ژنی به نام ORF3a، همچنین کدکننده یک ژن اضافی به نام ORF3c است. این ژن دارای پایه‌های آر ان ای ست که با ORF3a همپوشانی دارند، اما در یک ساختار بازخوانی متفاوت مشاهده می‌شوند.

محققان اظهار کرده‌اند احتمالا پنج منطقه دیگر نیز هستند که ممکن است ژن‌ها پروتئین‌های عملکردی را کدگذاری نکنند. به گفته دانشمندان در آینده می‌توان ژن‌های کدکننده پروتئین بیشتری را یافت که هنوز کشف نشده‌اند.

انتهای پیام


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


ارسال دیدگاه