افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 20 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31871 تعداد نوشته های امروز : 0×
نوزادان پسر نارس در بزرگسالی زودتر پیر می‌شوند
28 اردیبهشت 1400 - 23:45
شناسه : 945

محققان “دانشگاه مک مستر” کانادا در مطالعه اخیرشان اطلاعات مربوط به قدیمی‌ترین مطالعه طولی جهان درباره نوزادان با وزن بسیار کم هنگام تولد(ELBW) را جمع آوری کردند و دریافتند افرادی که هنگام تولد وزن آنها کمتر از یک کیلوگرم بوده از دیگران مردان همسن خود، سالخورده تر به نظر می‌رسند.

پ
پ

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، برای مثال آنها ۴.۶ سال از افراد هم سن خود که با وزن طبیعی متولد شده‌اند، پیرتر به نظر می‌رسند و این در حالی است که مشابه این مورد در بین دختران مشاهده نشده است.

دانشمندان در این باره گفتند: این اتفاق ممکن است به این دلیل باشد که نوزادان پسر پیش از تولد دچار استرس فیزیولوژیکی بوده و پس از تولد نیز در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در بیمارستان دچار استرس بوده‌اند.

در این مطالعه دانشمندان از یک ساعت اپی ژنتیک برای مشاهده ژن مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله که ۴۵ نفر از آنها با وزن بسیار کم متولد شده و ۴۷ نفر هنگام تولد وزن طبیعی داشتند، استفاده کردند تا سن بیولوژیکی و سلامت این دو گروه را با یکدیگر مقایسه کنند.

“رایان ون لیشات”(Ryan Van Lieshout) اولین نویسنده این مطالعه گفت: اگرچه کاملا مشخص نیست که چرا روند سالخوردگی در این افراد دیده می‌شود اما این مطالعه نشان می‌دهد که قرار گرفتن جنین در معرض برخی استرس‌ها پیش از تولد نقش مهمی در پیری زودرس دارد. تحقیقات قبلی نشان داده است نوزادان پسری که وزن آنها هنگام تولد کمتر از یک کیلوگرم بوده است بیشتر از دخترانی که هنگام تولد وزن آنها کمتر از یک کیلوگرم بوده در معرض استرس‌های قبل از تولد بوده‌اند.

این موضوع بر ضرورت نظارت بر سلامتی و طول عمر نوزادان نارس تأکید می‌کند و تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شـماره تمـاس 091-0041-0040
پسـت الـکترونیـکی info@ofoqkermanshah.ir
آدرس پسـتی کرمانشاه - کسری، مقابل مرکز خدمات سلامت شهری حاج مصظفی منصوبی، پلاک۵۷