افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 24 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31072 تعداد نوشته های امروز : 22×
رفع نقص موتور خودروهای برقی با یک روش جدید
02 خرداد 1400 - 0:20
شناسه : 1237

اگرچه ممکن است برخی تصور کنند که اتومبیل‌های الکتریکی می‌توانند برای همیشه کار کنند اما باید گفت موتور آنها با گذشت زمان فرسوده می‌شوند. حال محققان دانشگاه هاله-ویتنبرگ در مطالعه اخیرشان گفتند، برخی رنگ‌های خاص می‌توانند به رانندگان و مکانیک‌ها این امکان را بدهند که زمان فرسوده شدن را زودتر دریابند.

پ
پ

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، موتورهای الکتریکی اتومبیل و سایر دستگاه‌ها حاوی سیم‌های مسی کاملاً پیچیده‌ای هستند که در یک رزین عایق پوشانده شده‌اند. به دلیل عواملی مانند گرمای تولید شده توسط موتور، آن رزین با گذشت زمان به طور فزاینده‌ای شکننده می‌شود. در نهایت نیز موتور ترک خورده و از کار می‌افتد و در این زمان است که موتور خودرو باید تعویض شود.

متأسفانه قبل از رسیدن به آن نقطه، هیچ راه ساده‌ای برای تعیین میزان تخریب رزین وجود ندارد. با در نظر گرفتن این مشکل، اخیراً دانشمندان آلمانی با کمک محققان شرکت “Elantas ” کشف کردند که چهار رزین متداول با گذشت زمان نوع خاصی از الکل را در پاسخ به گرما آزاد می‌کنند.

طی این مطالعه محققان رنگ‌های مختلفی را که با آن الکل پیوند داشتند، آزمایش کردند و در نهایت یکی را انتخاب کردند که هنگام قرار گرفتن در معرض نور فرا بنفش به طور معمول به رنگ قرمز مایل به نارنجی درخشان درمی‌آید، اما در صورت پیوند با الکل سبز می‌شود. هرچه مقدار الکل موجود بیشتر باشد، رنگ فلورسنس سبزتر می‌شود.

محققان اظهار کردند که موتورهای الکتریکی می‌توانند نه تنها به رزین حاوی رنگ، بلکه به دستگاه‌های خواننده نوری کوچک که به طور دوره‌ای وضعیت آن را بررسی می‌کنند نیز مجهز شوند. اگر مشخص شود که رزین در حال تخریب جدی است، صاحب وسیله نقلیه هشدار دریافت می‌کند.

یافته‌های این مطالعه در مجله “Advanced Materials” منتشر شده است.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.