افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 24 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31080 تعداد نوشته های امروز : 30×
راه اندازی مراکز وسیع آزمایش کرونا هنگام باز شدن مدارس/ قیمت تست کرونا در بخش خصوصی
02 خرداد 1400 - 16:26
شناسه : 1269

فارس نوشت: مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: قصد داریم تا برای باز شدن مدارس و دانشگاهها مراکز آزمایش وسیع در کشور ایجاد کنیم.

پ
پ

سیامک سمیعی مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت در نشست خبری مجازی با اشاره به اینکه نیروی انسانی در آزمایشگاه ها بار سنگینی به دوش کشیده اند، گفت: همکاران ما در قالب برنماه و طرح شهید سلیمانی که در ۵ مرحله بود آزمایش گسترده، هدفمند و هوشمند را در نظر گرفتند.

وی ادامه داد: شرایط ما در این طرح به شکلی بود که تعداد از ۱۱۰ هزار تست روزانه نیز بالاتر رفت و بیش از ۵۰ درصد تسها به روش تست سریع بود.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت افزود: در برنامه و قصد داریم تا برای باز شدن مدارس و دانشگاهها مراکز آزمایش وسیع در کشور ایجاد کنیم مانند مراکز وسیع واکسیناسیون تا حتی افرادی که علائمی ندارند نیز تحت پوشش آزمایش قرار گیرند.

سمیعی بیان داشت: سه مرکز داریم که موتاسیون ها و جهش های ویروس کرونا را رصد می کنند ضمن اینکه فراخوانی داده شده است که اگر جایی برای رصد ویروس توانایی همکاری داشت در نظر گرفته شود تا بتوانیم همکاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تغییرات ویروس از ۳ جهت اهمیت بیشتری دارد، گفت: آنچه باعث تغییر در ژنوم ویروس کرونا می‌شود تغییر در انتقال ویروس است؛ گاهس تغییرات ژنتیکی سرایت و انتقال را بیشتر می کند و تیم‌های ما رصد آن را در نظر دارند.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت متذکر شد: نکته مهم این است که تغییرات ژنتیکی ویروس با مشکل روبروشویم.خوشبختانه تمام کیت‌های ما که مورد استفاده قرار می‌دهیم خیلی راحت در آزمایشگاه ما می‌تواند تشخیص دهد و به سازنده کیت نیز نشان دهد که کیت را چگونه تغییر دهد.

سمیعی با اشاره به همزمان شدن این موج کرونا با شدت واکسیناسیون در کشور، ابراز داشت:اگر زنجیره انتقال قطع نشود ممکن است واکسنها پاسخگو نباشند چون وقتی موتاسیون جدید می شود همیشه نگران هستند که آیا این امکان وجود دارد.

وی یادآور شد: تا این لحظه چون واکسنها بیش از یک مکانیزم دارند خوشبختانه این موتاسیونها نتوانستند واکسیناسیون را با شکست مواجه کنند و به همین خاطر توجه  شود که هر واکسن  بدستمان رسید تزریق کنیم چون باعث کاهش مرگ و میز خواهد شد، اما در خصوص قطع زنجیره انتقال هنوز اطلاعاتمان کافی نیست.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت بیان داشت:به اتکای تولید داخل هزینه خدمات آزمایشگاهی ما بر مبنای کیت‌های تولید داخل استو هر سه ماه یکبار این موضوع را رصد می کنیم.

سمیعی با اشاره به قیمت تستهای کرونا در کشور، گفت: در بخش خصوصی قیمت تستها حدود ۳۵۰ هزار تومان و در بخش دولتی ۲۵۰ هزار تومان است؛ البته بنا به دستور وزیر بهداشت آزمایش تشخیص مولکولی و آنتی ژن در بخش و مراکز دولتی و با رعایت پروتکل‌های ما رایگان است .

وی متذکر شد: برای ما اهمیت دارد تا تستهای در دسترس مردم باشد اما باید اجازه بدهید ببینیم و  رصد کنیم تا کشورهای دیگر در این خصوص موفق بوده اند و این کار نیازمندان زمان است.

۴۷۲۳۷

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.