تاریخ انتشار : 1400/02/23 - 0:07

 کد خبر: 56

جایی که مسجد هست، کلانتری باید بیکار باشد

رئیس کل داگستری کرمانشاه با تاکید براینکه تمام اختلافات بین مردم همانند زمان پیامبر(ص) باید در مسجد حل و فصل شود، گفت: جایی که مسجد هست، کلانتری باید بیکار باشد.

افق کرمانشاه (ofoqkermanshah.ir) :

پرویز توسلی زاده در مراسم افتتاح ستاد مصلحین در مسجد شافعی اهل تسنن کرمانشاه، با اشاره به نگاه و نظر شرع و عرف به مقوله مصالحه بین مردم، اظهارکرد: در روایات و احادیث مختلفی از جمله از رسول اکرم(ص) بر مصالحه بین مردم تاکید شده، بنابراین این شیوه باید مورد توجه ما هم قرار گیرد.

وی افزود: بر کسی پوشیده نیست که ایجاد سازش میان دو طرف دعوا چه آثار ماندگاری می تواند در زندگی داشته باشد و فرد مصلح نیز همواره مورد احترام مردم است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه تاکید کرد: بر آنیم صدور حکم و مجازات را برای جرائم مهمه قرار دهیم و از ظرفیت صلح و سازش با تمام توان استفاده کنیم و در این راه مصممیم از ظرفیت تمامی آحاد مردم بهره گیریم.

وی افزود: معتقدیم دو میلیون جمعیت استان باید در امر سازش پیشقدم شوند و به جایی برسیم هیچ پرونده ای در مسائل خُرد و کم اهمیت در دادگستری تشکیل نشود.

توسلی زاده یادآور شد: بنا به تاکیدات مقام معظم رهبری، وظیفه داریم زندگی را برای مردم آسان کنیم و اعتقاد داریم که کوتاهترین راه برای آسان کردن زندگی مردم این است که اختلافی وجود نداشته باشد و مردم در مودت و دوستی و در کنار هم زندگی کنند.

وی افزود: اختلاف، هزینه های زیادی اعم از مادی، معنوی، اخلاقی، اجتماعی و … بر مردم تحمیل می کند و ذهنیت افراد را نسبت به هم تغییر می دهد، بنابراین باید از بروز اختلاف جلوگیری کنیم و اگر اختلافی ایجاد شد خارج از دادگستری و با استفاده از ظرفیت بزرگان و معتمدین و در مکانی همانند مسجد آن را به سازش بکشانیم. صدور حکم ریشه اختلاف را از بین نمی برد و گاهی کینه را افزایش می دهد.

رئیس کل دادگستری کرمانشاه اضافه کرد: جایی که مسجد هست، کلانتری باید بیکار باشد و حتی وجود نداشته باشد. این مقوله در زمان پیامبر(ص) هم وجود داشته که تمامی اختلافات در مساجد حل و فصل می شد.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح شعبه ای از ستاد مصلحین در مسجد شافعی اهل تسنن کرمانشاه و استمداد از علما و روحانیون اعلام کرد: این ستاد از ابداعات دادگستری کرمانشاه است و تاکنون توانسته حدود ۳۰ هزار پرونده را به سازش بکشاند. همیشه تاکید و توجه ما هم همین بوده که اختلافات را خارج از دادگستری به سازش بکشانیم.

انتهای پیام


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


ارسال دیدگاه