افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 24 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31078 تعداد نوشته های امروز : 28×
زلزله‌ای که 32 سال طول کشید
24 اردیبهشت 1400 - 23:44
شناسه : 587

محققان می‌گویند یک زمین‌لرزه در قرن نوزدهم، ۳۲ سال طول کشیده است و کندترین زمین‌لرزه‌ای است که تاکنون ثبت شده و می‌تواند درباره زمین‌لرزه‌های آینده به ما بیاموزد.

پ
پ

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، محققان دانشگاه فناوری “نانیانگ”(Nanyang) سنگاپور کشف کردند که یک زلزله به اصطلاح “حرکت آهسته” در سده ۱۸۰۰ به مدت ۳۲ سال به طول انجامیده است و سرانجام منجر به زلزله فاجعه بار سوماترا در سال ۱۸۶۱ شده است.

“سوماترا” با وسعت تقریبی ۴۷۰ هزار کیلومتر مربع از جزایر کشور اندونزی، ششمین جزیره بزرگ جهان و بزرگ‌ترین جزیره‌ای است که تمام خاک آن در کشور اندونزی قرار دارد. این جزیره حدود ۴۵ میلیون نفر جمعیت دارد و زلزله سال ۱۸۶۲ با ایجاد یک سونامی بزرگ، چندین هزار قربانی بر جا گذاشت.

یافته‌های محققان در مجله علمی Nature Geoscience منتشر شده است.

این کشف حاکی از طولانی‌ترین زمین‌لرزه “حرکت آهسته(slow motion) در طول تاریخ است و محققان اظهار داشتند که مطالعه آنها نشان می‌دهد که مدل‌های ارزیابی خطر زلزله در حال حاضر شاخص مهمی برای زمین‌لرزه‌های بزرگ فاجعه بار ندارند.

“زمین‌لرزه‌های حرکت آهسته” که به آنها “رویدادهای لغزش آهسته” نیز گفته می‌شود، هنگامی رخ می‌دهند که صفحات تکتونیکی زمین با سرعت کم و بدون ایجاد لرزش‌های اساسی روی سطح زمین، روی هم می‌لغزند.

تیم محققان پشت این کشف، در واقع با بررسی مرجان‌های باستانی در جزیره “Simeulue” در سواحل سوماترا سطح دریا را مطالعه کردند. مرجان‌ها به طور طبیعی از طریق الگوهای رشد قابل مشاهده، تغییراتی را در سطح دریا و ارتفاع زمین ثبت می‌کنند.

محققان اطلاعات حاصل از بررسی مرجان‌ها را با شبیه‌سازی حرکت صفحات تکتونیکی زمین ترکیب کردند و دریافتند که از سال ۱۸۲۹ تا سال ۱۸۶۱، زمانی که زمین لرزه سوماترا رخ داد، ضلع جنوب شرقی جزیره “Simeulue” با سرعت بیشتری از آنچه پیش‌بینی می‌شد در دریا فرو می‌رود که نشان از یک زمین‌لرزه حرکت آهسته دارد.

محققان در مقاله خود توضیح دادند که زمین‌لرزه حرکت آهسته باعث کاهش فشار در بخش کم عمق محل برخورد دو صفحه تکنوتیکی یا زمین‌ساختی می‌شود.

زمین‌لرزه سال ۱۸۶۱ سوماترا زمین لرزه‌ای به بزرگی ۸.۵ ریشتر بود که باعث ایجاد سونامی شد. این رویداد منجر به خسارات زیاد و همچنین چندین هزار کشته شد.

جامعه علمی قبلا اعتقاد داشت که زمین‌لرزه‌های حرکت آهسته حداکثر در طول چند ماه رخ می‌دهند نه اینکه چند دهه طول بکشند. محققان سنگاپوری می‌گویند که مطالعه آنها می‌تواند به ارزیابی بهتر خطر زلزله در آینده کمک کند.

اطلاعات جدید درباره اینکه زمین‌لرزه‌های حرکت آهسته بیشتر از آنچه تصور می‌شد باعث ایجاد زمین‌لرزه می‌شوند، می‌تواند در مدل‌های موجود مانند نمونه‌ای که برای پیش‌بینی سونامی با استفاده از ابر رایانه “فوگاکو” متعلق به ژاپن استفاده شده است، گنجانده شود.

محققان همچنین اظهار داشتند که ممکن است در جزیره “انگانو”(Enganno) یک زمین‌لرزه حرکت آهسته در جریان باشد. محققان می‌گویند که با استفاده از روش جدید مبتنی بر یافته‌های خود، یک رویداد حرکت آهسته در جزیره انگانوی اندونزی واقع در حدود ۱۰۰ کیلومتری (جنوب غربی سوماترا وجود دارد.

“آرون ملتزنر” نویسنده ارشد این تحقیق می‌گوید: جوامعی که در نزدیکی این جزیره از کشور مجمع الجزایری اندونزی زندگی می‌کنند، به طور بالقوه بیشتر از آنچه تاکنون تصور می‌شد با خطر سونامی و زلزله روبرو هستند و استراتژی‌های ما باید به‌روزرسانی شود.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.