افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 20 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31871 تعداد نوشته های امروز : 0×
فوق تخصص خون و سرطان – دکتر مهرداد پاینده
28 اردیبهشت 1400 - 1:58
شناسه : 621
پ
پ
دکتر مهرداد پاینده
فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان (هماتولوژی انکولوژی بزرگسالان)
کرمانشاه – پارکینگ شهرداری – سمت چپ – کوی فخار
تلفن تماس: ۰۸۳۳۷۲۸۲۴۰۰ و ۰۸۳۳۷۲۲۱۸۱۴
شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴
پنج شنبه صبح
نوبت دهی : حضوری

متخصص آنکولوژی یا همان انکولوژیست کیست؟

انکولوژیست پزشک متخصص در تشخیص و معالجه افرادی است که سرطان دارند. اگر مبتلا به سرطان هستید، یک متخصص انکولوژیست بر اساس گزارشات آسیب شناسی دقیق، یک برنامه درمانی را طراحی خواهد کرد که می گوید چه نوع سرطانی و چه میزان ایجاد شده است، چقدر سریع احتمال دارد که گسترش یابد و چه قسمت هایی از بدن شما درگیر باشد.
متخصص آنکولوژی
از آنجا که بیشتر سرطان ها با ترکیبی از درمان ها درمان می شوند، در طول دوره درمان می توانید انواع مختلفی از انکولوژیست ها را ملاقات کنید.

شرح شغل انکولوژیست

انکولوژیست ها سرطان را با استفاده از بیوپسی، آندوسکوپی، پرتونگاری، سی تی اسکن، MRI، اسکن PET، سونوگرافی یا سایر روش های رادیولوژی تشخیص می دهند. از داروهای هسته ای و همچنین آزمایش خون و نشانگرهای توموری نیز برای تشخیص استفاده می شود.
پس از تشخیص، متخصصان انکولوژیک نوع و مرحله بیماری را با بیمار در میان می گذارند. مرحله بندی به نوع درمان سرطان بیمار دریافت می کند.
آسیب شناس
یک آسیب شناس یک پزشک است که سلول ها و بافت ها را زیر میکروسکوپ معاینه می کند، سپس گزارش آسیب شناسی را می نویسد. یک گزارش آسیب شناسی، یک تشخیص سرطان و مرحله بیماری را توضیح می دهد. این اطلاعات به تعیین درمان برای بیمار کمک می کند. آسیب شناسان به طور معمول، طی ۱۰ روز پس از بیوپسی یا جراحی، گزارش آسیب شناسی را به انکولوژیست ارسال می کنند.

انواع متخصص آنکولوژی یا همان انکولوژیست

حوزه انکولوژی سه بخش عمده دارد:
  • پزشکی
  • جراحی
  • پرتونگاری
یک متخصص انکولوژیست پزشکی با استفاده از شیمی درمانی یا سایر داروها مانند درمان هدفمند یا ایمنی درمانی، سرطان را درمان می کند. چنانچه بخش سلامت نمناک عنوان کرده است یک انکولوژیست جراحی در حین عمل تومور و بافت اطراف آن را از بین می برد. وی همچنین برخی از انواع مختلف بیوپسی را برای کمک به تشخیص سرطان انجام می دهد. یک متخصص انکولوژیست با استفاده از پرتودرمانی، سرطان را درمان می کند.
انواع دیگر انکولوژیست ها عبارتند از:
یک انکولوژیست زنان و زایمان سرطان های زنان مانند سرطان های رحمی، تخمدان و گردن رحم را معالجه می کند.
یک متخصص انکولوژیک کودکان، سرطان را در کودکان معالجه می کند. برخی از انواع سرطان بیشتر در کودکان و نوجوانان رخ می دهد. این شامل برخی از تومورهای مغزی، لوسمی، استئوسارکوم و سارکوم اوینگینگ است. انواع سرطان بیشتر در کودکان گاهی در بزرگسالان نیز مشاهده می شود. در این شرایط، یک فرد بالغ ممکن است تصمیم به همکاری با یک متخصص انکولوژیک کودکان بگیرد.
یک متخصص سرطان شناسی هماتولوژیست، سرطان های خون مانند لوسمی ، لنفوم و میلوما را تشخیص و درمان می کند.
اولین ملاقات با انکولوژیست
اولین ملاقات انکولوژی شما ممکن است دو تا سه ساعت طول بکشد. به این دلیل است که پزشک معالج شما باید مدتی را صرف جمع آوری اطلاعات در مورد سلامتی شما کند. شما همچنین باید انتظار داشته باشید:
احساسی بودن یا فقدان آن، اضطراب، عصبانیت و غم و اندوه واکنش های متداولی هستند وقتی که می فهمید مبتلا به سرطان هستید. همچنین ممکن است که در ابتدا احساس شوک بی حسی داشته باشید.
معاینه بدنی؛ حتی اگر پزشک معالج اولیه خود معاینه بدنی داده باشد، احتمالاً آنکولوژیست نیز آن را مجددا انجام می دهد.
برخی از تست های اضافی؛ ممکن است آزمایش خون اضافی یا آزمایش تصویر برداری انجام دهید.
جلسات با دیگر اعضای تیم مراقبت از سرطان؛ ممکن است با دیگر متخصصان مراقبت های بهداشتی یا افرادی که به شما کمک می کنند روند بیمه و هزینه های مربوط به درمان را درک کنید، ملاقات کنید.
پیش بینی اولیه؛ عجیب نیست که یک متخصص انکولوژیک بتواند پیش بینی اساسی را در مورد بهبودی شما به شما بدهد.
چه نوع آزمایشاتی انجام می شود؟
ممکن است پزشک معالج شما برای یافتن ناهنجاری هایی که می تواند نشان دهنده سرطان باشد، معاینه جراحی انجام دهد. آنها همچنین ممکن است آزمایش خون و ادرار یا اسکن تصویربرداری مانند MRI، سونوگرافی و اسکن CT انجام دهند. آنها ممکن است یک یا چند نمونه بیوپسی برای بررسی سلول های سرطانی در بافت ها انجام دهند.
انکولوژیست ها چه نوع آموزشی دارند؟
انکولوژی یک تخصص پزشکی داخلی است. پس از فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی و تبدیل شدن به پزشک مجاز، پزشکان باید رزیدنتی سه ساله را در پزشکی داخلی بگذرانند. بعد از رزیدنتی، انکولوژیست های پزشکی باید دو تا سه سال دیگر در یک فلوشیپ آنکولوژی پزشکی شرکت کنند. انکولوژیست های جراحی ابتدا باید یک رزیدنتی عمومی جراحی را تکمیل کنند و به دنبال آن یک بورس جراحی دو ساله برای آنکولوژی انجام شود.
تبدیل شدن به یک انکولوژیست پرتونگاری یک فرایند پنج ساله است که شامل کارآموزی در پزشکی داخلی و به دنبال آن رزیدنتی آنکولوژی پرتونگاری است.

درمان انکولوژی

یکی از متداول ترین روشهای انکولوژی، شیمی درمانی است. متخصصان انکولوژیست، بر روی درمان آنکولوژی، نظارت و هماهنگی می کنند و در استفاده از داروها مانند شیمی درمانی، هورمون ها و مسکن ها برای مدیریت بیماری تخصص دارند. انکولوژیست ها غالباً مراقبت را با پرتونگاری و آنکولوژیست های جراحی انجام می دهند.
انکولوژیست های پرتوی از اشعه X پر انرژی را برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند. پیش از این هم در بخش سلامت نمناک کامل توضیح دادیم که پرتودرمانی را می توان به عنوان درمان اصلی یا همراه با شیمی درمانی و یا جراحی استفاده کرد. بیماران مبتلا به سرطان غیرقابل درمان نیز ممکن است توسط متخصصان انکولوژیست برای تسکین علائم دیده شوند.
انکولوژیست های جراحی، جراحانی هستند که در معالجه جراحی سرطان و بیماری های بدخیم تخصص دارند. آنها قبل یا بعد از برداشتن جراحی تومورها برای ارائه مراقبت های مؤثر با انکولوژیست های دیگر همکاری می کنند. در مقایسه با آنکولوژی غیر جراحی، آموزش آنکولوژیست های جراحی بسیار رقابتی است و نیاز به آموزش رزیدنتی عمومی جراحی دارد. مراقبت تسکین دهنده نیز ممکن است توسط انکولوژیست ها برای درمان درد و سایر علائم سرطان استفاده شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

شـماره تمـاس 091-0041-0040
پسـت الـکترونیـکی info@ofoqkermanshah.ir
آدرس پسـتی کرمانشاه - کسری، مقابل مرکز خدمات سلامت شهری حاج مصظفی منصوبی، پلاک۵۷