تاریخ انتشار : 1400/03/06 - 13:39

 کد خبر: 1555

انسداد چاه‌های غیرمجاز با جدیت بیشتری اجرا شود

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: انسداد چاه‌های غیرمجاز با جدیت بیشتری اجرا شود.

افق کرمانشاه (ofoqkermanshah.ir) :

روند انسداد چاه‌های غیرمجاز رضایت بخش نیستبه گزارش افق کرمانشاه ، شهرام کرمی در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی و حفظ حقوق بیت المال استان بااشاره به کاهش بارندگی‌های استان در سال زراعی جاری گفت: در این مدت شاهد کمبود نزولات جوی و کم شدن آب‌های سطحی و مصرف بی رویه از منابع آبهای زیرزمینی بودیم و این درحالی است که روند برخورد با انسداد چاه‌های غیرمجاز و کشت‌های پر آب  تاکنون رضایت بخش نبوده است.

دادستان کرمانشاه با تأکید براینکه به دلیل خشکسالی‌های پیش رو همه دستگاه‌های متولی باید اقداماتی را در دستور کار قرار دهند، افزود: براین اساس، شرکت  آب منطقه‌ای باید نسبت به انسداد هرچه بیشتر و سریعتر چاه‌های غیرمجاز اقدام کند و اولویت در برخورد با کسانی باشد که میزان مصرف غیر مجاز آن‌ها بالا بوده است.
وی افزود: به منظور پیشگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت بی رویه، این دستگاه تمهیداتی در نظر گیرد  که در اعطای مجوز‌ها شرایط تسهیل شود.
کرمی گفت: طبق گزارش‌های واصله  حدود ۱۵ درصد از چاه‌های مجاز دارای کنتور هستند که بیشتر آن‌ها هوشمند نیستند، بنابراین باید تدابیری اندیشیده شود که  نسبت به هوشمند‌سازی چاه‌های آب کشاورزی استان بر اساس اولویت و تفکیک شهرستان اقدام شود.
کرمی با اشاره به اینکه  شرکت آب منطقه‌ای به صورت مستمر و در راستای قانون توزیع عادلانه آب و آیین نامه مربوط به بستر و حریم روخانه ها، نهرها، مسیل ها، مرداب ها، برکه‌های طبیعی، و شبکه‌های آبرسانی، آبیاری و زهکشی نقشه حریم و بستر رودخانه‌های استان را به  دادستانی و کلیه  دستگاه‌های ذیربط ارسال کند  گفت: ضمن رعایت دقیق قوانین و مقررات، نظارت‌های کافی برای جلوگیری از هرگونه تصرف غیر قانونی در حریم و بستر رودخانه‌ها انجام دهد.
وی با تاکید براینکه ترویج فرهنگ و اخلاق زیست محیطی و ایجاد مسئولیت اجتماعی باید مورد توجه همه دستگاه‌ها قرار گیرد، افزود: در راستای توسعه و افزایش تولید در محیط‌های کنترل شده گلخانه‌های استان، رفع موانع موجود در مسیر توسعه آنها، افزایش کیفیت محصولات تولیدی، مسائل کارگری و تأمین به موقع نهاده‌ها، صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از اراضی غیرقابل کشت که انتفاع مطلوبی در کشاورزی ندارند، عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و امکان بازاریابی مناسب باید کارگروهی با حضور فرماندار و نمایندگان دستگاه‌های ذیربط تشکیل تا به منظور ساماندهی امورات مربوطه برنامه‌ای مناسب و کاربردی تدوین کنند.
 دادستان کرمانشاه خاطرنشان کرد: همچنین به منظور مقابله با تجاوزِ متجاوزان به عرصه‌های ملی و پیشگیری از تخلف سودجویان و زمین خواران و صیانت از انفال،   اداره کل منابع طبیعی استان ضمن استفاده از تمامی ابزار‌های قانونی، به نحوی منابع ملی استان را مدیریت کند که حتی یک مورد تجاوز به عرصه ملی در سطح استان رخ ندهد.
وی در ادامه تاکید کرد:  با توجه به اینکه آفات و بیماری‌ها در جنگل‌ها با تغییرات اقلیمی تشدید شده و بخش‌هایی از جنگل‌های استان در معرض آسیب پذیری‌های غیرقابل جبران هستند، اداره کل منابع طبیعی استان مبارزه با آفات و بیماری‌های جنگلی به ویژه در مناطق آسیب پذیر (مانند منطقه قلاجه) را در دستور کار قرار داده و در این راستا سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز بودجه‌های لازم را اختصاص دهد.
کرمی یادآورشد: جهاد کشاورزی استان نیز کلیه اقدامات لازم را برای جلوگیری و تعیین تکلیف تمامی تغییر کاربر‌های انجام شده در حوزه قضائی شهرستان کرمانشاه  انجام دهد.
دادستان کرمانشاه گفت: دستگاه‌های متولی موظف هستند نتیجه اقدامات خود را هر ماه به دادستانی گزارش کنند.


برچسب ها : , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه