افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 24 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 31078 تعداد نوشته های امروز : 28×
چهاررقمی شدن مبتلایان روزانه کرونا/ واکسن‌های ایرانی در مرحله آخر کارآزمایی
07 خرداد 1400 - 1:49
شناسه : 1573

امروز اعلام شد چند واکسن ایرانی در مرحله نهایی کارآزمایی بالینی قرار دارند. همچنین وزارت بهداشت اعلام کرد تعداد مبتلایان روزانه کرونا از ۱۰ هزار نفر پایینتر آمده است.

پ
پ

به گزارش افق کرمانشاه، طبق معمول روزهای گذشته اخبار مربوط به واکسیناسیون بخش عمده ای از خبرهای مرتبط با کرونا را تشکیل می دهد که مورد توجه مردم قرار گرفته اند. در یکی از خبرهای مربوط به واکسن سازی در کشور، مدیر اجرایی فاز سوم مطالعات بالینی واکسن تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) گفت: پیش بینی می شود تا اواخر خرداد ۱۴۰۰ تزریق واکسن ایرانی کرونا به نام کوو ایران برکت به ۲۰ هزار داوطلب مرحله تزریق می شود و سومین مرحله کارآزمایی بالینی این واکسن نیز به اتمام خواهد رسید.

این مقام مسول همچنین از ساخت حدود یک میلیون دوز واکسن کووایران برکت خبر داده است. این در حالی است که دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی سخنگوی پروژه کارآزمایی بالینی واکسن «کووپارس» انستیتو رازی نیز همزمان با آغاز فاز دوم کارآزمایی بالینی این واکسن درباره روند پیش روی این پروژه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس از امروز با ۵۰۰ داوطلب در ۲ گروه ۲۵۰ نفره آغاز شده است. یک گروه ۲۵۰ نفره واکسن با دُز ۱۰ میکرولیتر و گروه دیگر با عنوان گروه کنترل قرار دارند و واکسن دریافت می‌کنند. پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۲ ماه مطالعه فاز دوم زمان ببرد و پس از آن نتایج برای سازمان غذا و دارو ارسال می‌شود تا در صورت رضایت بخش بودن نتایج فاز سوم مطالعات آغاز شود. 

همزمان با این اخبار، عنوان شد با اعلام پایان مرحله سوم و نهایی آزمایش‌های کاندیدای واکسن کوبایی سوبرانا ۰۲ (Soberana ۰۲) علیه کووید-۱۹، کوبا نخستین کشور آمریکای لاتین خواهد بود که به واکسن تولید داخل دست خواهد یافت. به عبارت دیگر واکسن ایرانی کوبایی هم در آستانه تولید انبوه قرار گرفت.

در خبر دیگری از قول سید علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان عنوان شد واکسن کرونا نباید به افراد مبتلا به بیماری تزریق شود. او گفت: تزریق واکسن کرونا باعث درگیری ریوی افراد نمی‌شود. این در حالی است که رئیس انجمن سکته مغزی ایران گفت: بیمارانی که سابقه سکته مغزی دارند می توانند آسوده خاطر هر نوع واکسن کرونا را تزریق کنند.

همچنین در خبر جالب توجهی درباره واکسیناسیون سالمندان در اولویت دوم و سوم، اعلام شد پس از ابتکار واکسیناسیون خودرویی، قطار واکسیناسیون به مناطق عشایری رفته است.

چهاررقمی شدن تعداد مبتلایان روزانه کرونا/ واکسن‌های ایرانی در مرحله آخر کارآزمایی

همینطور در گزارش مفصلی که افق کرمانشاه منتشر کرده به جزییات ۱۰ واکسن تولیدی کرونا از سینوفارم تا باهارات بیوتک در سطح جهان اشاره شده که خواندن آن خالی از لطف نیست.

نتایج یک پژوهش علمی دیگر هم امروز از سوی محققان آمریکایی اعلام شد. مطالعات اخیر محققان دانشگاه واشینگتن نشان می‌دهد سطح پایین تستوسترون می‌تواند مردان را مستعد عفونت شدید کرونا کند.

تاثیرات کرونا بر روان انسان نیز جزء اخبار مورد توجه درباره این بیماری بود. از جمله مجید صادقی روانپزشک و رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: بروز مشکلات روحی در بین افراد و مبتلایان به ویروس کرونا، نیاز به بررسی و ریشه شناسی دارد و قابل درمان است.

او گفت: نوعی اضطراب فراگیر و عمومی نیز در جامعه وجود دارد که به دلیل نگرانی و ترس از ابتلا به بیماری است و ممکن است موجب بروز حالات وسواسی در فرد شود. به گونه‌ای که شخص، به طور افراطی، شروع به ضدعفونی کردن و شستن دست‌ها و محیط می‌کند.

صادقی گفت: در حال حاضر با سیل گسترده اخبار و اطلاعات بی پایه و اساس، در فضای مجازی در مورد کرونا مواجهیم که این خبرها می‌تواند تاثیرات مخربی روی روان افراد داشته باشد. این نوع خبرها به دو شکل منتشر می‌شوند، گروه اول، در مورد رعایت پروتکل‌ها و واقعیت‌های ویروس، افراط و زیاده روی می‌شود و اضطراب عمومی را افزایش می‌دهد و گروه دوم به عادی انگاری و تلاش برای بی خطر نشان دادن این بیماری و مخالفت با استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرداخته می شود که هردوی این گروه‌ها می‌توانند تاثیرات منفی در جامعه و بر  روان افراد بگذراند.

همچنین در خبر دیگری دکتر ایرج خسرونیا رییس انجمن جراحان اظهار داشت: ادامه داشتن سرفه های خشک و ریزش مو به رغم بهبودی به ظاهر کامل مبتلایان به کرونا، به رغم منفی شدن نتیجه تست کرونا نشان از وجود برخی عفونت‌ها یا آثار به جای مانده از ویروس کرونا در بدن دارد.

وی با تاکید بر اینکه افراد سالم و حتی بهبودیافتگان بیماری کرونا باید تا زمان ریشه کنی این ویروس با رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک مراقب سلامت خود باشند، گفت: آثار به جای مانده از ویروس کرونا که معمولا با ادامه سرفه های خشک، ریزش مو و غیره خود را در بدن افراد بهبودیافته نشان می دهد، حاکی از عدم ریشه کنی این بیماری به صورت کامل در بیماران است.

چهاررقمی شدن تعداد مبتلایان روزانه کرونا/ واکسن‌های ایرانی در مرحله آخر کارآزمایی

خسرونیا اظهار داشت: بهبودیافتگان بیماری کرونا در صورت ادامه روند بیماری باید این مهم را جدی بگیرند زیرا  احتمال درگیری دوباره به کرونا پس از گذشت چند ماه ، دور از انتظار نیست.

همچنین در خبری که هر روز از سوی مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منتشر می شود اعلام شد تاکنون سه میلیون و ۵ هزار و ۶۳۲ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۴۹۳ هزار و ۹۳۱ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به سه میلیون و ۴۹۹ هزار و ۵۶۳ دوز رسید.

 از دیروز تا امروز ۶ خرداد ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۹ هزار و ۹۹۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۱۳۲۲ نفر از آنها بستری شدند. همچنین مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به دو میلیون و ۸۷۵ هزار و ۸۵۸ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۹ هزار و ۳۸۴ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۳۹۶ هزار و ۵۴۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همچنین ۴۴۷۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. بر اساس این گزارش، تا کنون ۱۹ میلیون و ۴۳۰ هزار و ۲۴۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۲۰۷ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

۴۷۲۳۱

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.